Dziś kilka słów na temat podejścia przetestowanego w ramach wprowadzania Holakracji do organizacji. Artykuł opiera się w większości o moje własne doświadczenia w ramach Energized.org w Holandii i Polsce (bowiem od marca 2017 mamy pierwszą organizację w naszym kraju!). Artykuł nie zawiera detali/szegółów w naszym procesie, a jedynie ogólne komentarze dot. procesu i kilka przykładów organizacji.
A zatem do rzeczy!

Podejście numer jeden: ‘Idź na całość’
Zakres wprowadzenia Hola: system jest wdrażany w całej organizacji w tym samym czasie i zaczyna rozwijać się we wszystkich departamentach/zespołach (wszerz i wzwyż ).
Pierwszy krok: podpisanie Konstytucji przez CEO/osobę decyzyjną w organizacji (na samej górze).
Dalsze kroki: Hola rozrasta się równomiernie w całej organizacji, każdy Krąg rozwija podobną wiedzę i praktykę w podobnym czasie ze wsparciem Facilitatora/Coacha poprzez treningi i wspólne spotkania.
Przykład z życia wzięty: Springest rozpoczęło Hola-przygodę w styczniu 2013 i od tamtej pory urosło z 12 do około 40 osób wraz z Holakracją. W tym czasie również zdobyło nagrody dla najlepszego pracodawcy w Holandii
Kolejny przykład: Voys oraz Spindle. Podobna historia do tej ze Springest. Tutaj samoorganizacja rozpoczęła się w marcu 2015 i również nadal sobie bryka!
Podejście numer dwa: Ewolucyjnie od góry z dozą niepewności i zaciekawienia
Zakres wprowadzenia Hola: stworzenie Kręgu Głównego w organizacji gdzie zasiadać będą główni decydenci i to oni rozpoczynają pracę nad sobą i organizacją poprzez radykalną samoorganizacje i samozarządzanie. Jest to test, bez założenia że koniecznie cała organizacja podąży ich śladem.
Pierwszy krok: podpisanie Konstytucji przez CEO/osobę decyzyjną w organizacji (na samej górze).
Dalsze kroki: Hola rozrasta się w miarę potrzeb i chęci. Krąg Główny (w tym przykładzie) był wspierany na przełomie 8 miesięcy z przerwami. Pierwszy Pod-Krąg był wspirany przez Coacha przez 4 miesiące (średnio raz w tygodniu 3-4h wspólnej pracy). Dalsze kroki obejmują takie aktywności jak treningi, spotkania, praca nad zachowaniami i nawykami.
Przykład z życia wzięty: organizacja zajmująca się przetwarzaniem danych na rynku Benelux i ich Glassfrog. Poniżej kilka dat aby pokazać ewolucyjność rozwoju w Hola-stylu wiedzioną potrzebą i napięciami w systemie.
Marzec 2016 – rozpoczęcie pracy w Holakracji na poziomie Kręgu Głównego
Wrzesień 2016 – powstanie Pod-Kręgu koncentrującego się na celu ‘Happy Customers’
Grudzień 2016 – powstanie Pod-Kręgu ‘Innovation’
Styczeń 2017 – rozwiązanie Pod-Kręgu ‘Innovation’ oraz powstanie Pod- Kręgu ‘People’ z celem ‘Happy & Committed People’
Luty 2017 – powstanie Pod-Kręgu ‘Marketing’ z celem ‘External & Internal visibility’

Dodatkowy pasek przy jednym z Pod-Kręgów jest zastosowany aby chronić dane organizacji.
To samo podejście jest obecne w pierwszej implementacji Holakracji w Polsce w firmie produkcyjnej z Wałbrzycha
Podejście numer trzy: ewolucyjnie z założeniem ‘idź na całość’
Czyli, jesteśmy zbyt duzi aby zrobić to w jednym skoku i rozwijać się razem w podobnym tempie, ale właśnie to jest naszym celem. Zatem, rozpoczynamy tak szeroko i wysoko jak możemy, i jako jedną z wczesnych aktywności – rozpoczynamy szkolenie wewnętrznych Facilitatorów i Coachy Holakracji którzy pomogą przyśpieszyć naszą samoorganizację.
Pierwszy krok: taki sam jak wyżej – Konstytucja.
Dalsze kroki: Hola z założenia rozrasta się w całej organizacji, Kręgi wchodzą w samoorganizację i treningi w kohortach. Każdy Krąg jest wspierany przez wytrenowanego Coacha z założenia w granicach 4-5 miesięcy (średnio 3-4h tygodniowo).
Przykład z życia wzięty: Organizacja z branży opieki zdrowotnej, rozpoczęła Hola-przygodę pod koniec 2015 i nadal ją kontynuuje ze wsparciem Energized.org (organizacja liczy 2500 osób).
A zanim organizacja zdecyduje się na wdrożenie Agile na sterydach to często…
- Wysyła kilka osób na tak zwane PCT (po tym podstawowym kilku dniowym szkoleniu macie tak zwanych ‘Certyfikowanych Praktyków Holakracji’). Po PCT, osoby mogą w większym stopniu wyczuć czy aby Holakracja w formie praktycznej spotyka się z ich wyobrażeniem Holakracji sprzed PCT.
- Organizuje PCT w swojej organizacji dla wszystkich bądź wybranych członków.
- Organizuje jednodniowe demo które ma za zadanie przekazanie podstawowych informacji o Holakracji, jej wartości, elementów oraz doświadczenie spotkań Holakratycznych – to podejście wybrała między innymi pierwsza organizacja w Polsce.Po demo wszyscy uczestnicy mieli okazję wyrazić chęć bądź brak chęci organizacji w stylu Hola *Wybrali to pierwsze
- Kilka organizacji połączyło demo z odwiedzianami w partnershich organizacjach Energized.org które żyją w Hola-stylu od lat kilku.
- Zapewne istnieją inne opcje przedsmakowania Holakracji – dla przykładu, jeden z prezesów organizacji mieszczącej się we Wrocławiu był już na 2 meetup’ach i dyskusjach o Hola. Również zaprosił do udziału w wyjeździe z klastrem IT którego jest częścią. Małe kroki a cieszą
Mit/zarzut dotyczący Holakracji
Na koniec, chciałabym zwrócić uwagę na jeden mit/zarzut/błędne rozumienie Holakracji. Holakracja nie jest ‘one fits all’. Te wszystkie organizacje (w samej Holandii mamy ich ponad 40) mają swoją specyfikę i rozwijają się w ewolucyjny sposób dostosowany do własnych potrzeb.
Mówiąc o Holakracji, iż jest to system który się wtłacza w takiej samej formie we wszystkich organizacjach i przynosi on takie same struktury jest jak mówienie że wszystkie organizacje, które są oparte o tradycyjną hierarchie ludzi (na tym opiera się władza), mają również system ‘one fits all’. Oba systemy – Holakracja (organizowanie władzy wokół celu organizacji i w sposób rozdystrybuowany) oraz tradycyjny sposób organizowania władzy – przynoszą jedynie podstawę, główne założenia, filozofię, wartości, a to co na tym wyrośnie i w jaki sposób, zależy przede wszystkim od specyfiki każdej organizacji.
Różni się również, w przypadkach Coachy i organizacji z doświadczeniem w systemie, podejście do jego wdrażania. Na przykład, w ramach Energized.org mamy ogólne ramy procesu zmiany na około 5 miesięcy, natomiast są to ramy ogólne, nie szczegółowe i sztywne. Wszystko będzie zależeć od realiów jakie napotkamy i obecnych potrzeb zespołów.
To tyle na dziś Mam nadzieję że znaleźliście tutaj coś ciekawego! Do następnego!